Tijdelijk korting op mijn populairste boeken!Bestel nu!
Basisrecepten

Salted caramel maken

24 april 2016 · Bijgewerkt 3 juli 2026 · door Rutger van den Broek
Salted caramel maken
Voorbereiding25 min
NiveauGemiddeld
↓ Naar het recept

Salted caramel is echt onweerstaanbaar en maakt alles lekkerder. Het fijne aan deze gezouten karamel is dat je het in veel verschillende recepten kunt gebruiken. Gebruik het als vulling in een tartelette, als topping op een slof of als onderdeel van een dessert.

Heb je salted caramel nodig? Je maakt het vanaf nu eenvoudig zelf met dit salted caramel recept! In dit recept gebruik ik een gezouten boter. Je kunt de salted caramel ook met gewone boter maken, voeg dan zelf het zout naar smaak toe.

Dit salted caramel recept is goed voor zo'n 350 gram gezouten karamel.

Salted caramel maken

Waar komt salted caramel vandaan?

Salted caramel of gezouten karamel komt oorspronkelijk uit Frankrijk. In het Frans heet deze lekkernij caramel au beurre salé. Bij het maken van caramel au beurre salé wordt meestal een gezouten boter gebruikt, bij voorkeur natuurlijk een Franse boter.

5 tips voor salted caramel (caramel au beurre salé) maken

  • Na het toevoegen van de slagroom en de boter moet de karamel nog kort gekookt worden. Hoe langer je de karamel kookt, des te steviger en dikker de uiteindelijke karamel na het afkoelen wordt. Hiermee kun je variëren; je kunt zelf bepalen hoe dik je de karamel wilt maken. Het is handig om voor het inkoken een thermometer te gebruiken, zodat je de temperatuur goed in de gaten kunt houden.
  • Als er in de karamel nog suikerkristallen aanwezig zijn na het koken, dan is de kans groot dat alle karamel gaat kristalliseren. Dat merk je doordat de karamel na het afkoelen (en soms pas na een aantal dagen) niet meer glad aanvoelt, maar wat korrelig is. Als je nauwkeurig werkt en zorgt dat er geen suikerkristallen in de karamel meer zitten - voordat je de room toevoegt - dan gebeurt dit niet. Wil je er nog zekerder van zijn dat de karamel niet gaat kristalliseren? Vervang dan 40 gram van de suiker door 40 gram glucosestroop. Dat gaat het kristalliseren van de suiker tegen. Glucosestroop kun je hier online kopen.
  • De caramel au beurre salé wordt in de koelkast altijd wat dikker of steviger, dat is normaal. Haal de karamel op tijd uit de koelkast voor gebruik, zodat het weer zachter wordt. Eventueel kun je de karamel ook kort verwarmen in de magnetron of in een pannetje op heel laag vuur. Voor recepten waarin je de karamel verwerkt is het aan te raden deze ook op tijd uit de koelkast te halen, zodat de karamel weer wat smeuïger en zachter wordt.
  • Naar smaak kun je extra (zee)zout toevoegen.
  • Het is ook erg lekker om het merg van ½-1 vanillestokje aan de slagroom toe te voegen, voor extra smaak.
Salted caramel maken

Salted caramel bewaren

Je kunt deze zelfgemaakte salted caramel in de koelkast bewaren. Zo blijft het zeker enkele weken goed. De caramel au beurre salé invriezen kan ook voor enkele maanden.

Meer karamel inspiratie

Ben je op zoek naar lekkere recepten met gezouten karamel? Voor mijn tartelettes met karamel en chocolade maak ik gebruik van dit gezouten karamel recept. Ook dit recept voor fudge met gezouten karamel is onweerstaanbaar lekker. Of geniet van deze popcorn met salted caramel.

Wil je niet alleen caramel au beurre salé maken, maar ook andere basis karamel recepten proberen? Bekijk dan mijn basisrecept voor zelf karamel maken of check dit karamelsaus recept.

Baktotaal

Ingrediëntenlijst

Voor de karamel

  • 180 ml slagroom

  • 75 gr (gezouten) boter

  • ¼-½ tl (zee)zout (alleen als je ongezouten boter gebruikt)

  • 35 ml water

  • 200 gr suiker

Rutger bakt chocolade

Caramel au beurre salé recept

Doe de slagroom met de boter en eventueel het zout in een steelpan en verhit tot tegen het kookpunt.

Doe de suiker en het water in een andere pan, zet deze op het vuur en breng aan de kook. Je kunt eventueel iets walsen met de pan, zodat alle suiker oplost.

Roer niet meer in de pan zodra het suikermengsel kookt. Eventuele suikerkristallen aan de zijkant van de pan kun je wegvegen met een nat kwastje. Je kunt de pan wel voorzichtig heen en weer bewegen wanneer het mengsel aan de ene kant eerder bruin wordt dan aan de andere kant.

Laat de suiker doorkoken tot een goudbruine karamel. De kleur van karamel is belangrijk. Als de karamel te licht is, zit er nog weinig smaak aan. Is de karamel te donker, dan is hij bitter en oneetbaar. Voeg - als de karamel goudbruin is - het roommengsel toe en roer goed door elkaar. Let op, dit gaat spetteren!

Salted caramel maken

Na het toevoegen van het roommengsel moet de karamel - al roerend - nog kort doorkoken. Dit is ook het moment om te bepalen hoe dik je de (afgekoelde) karamel wilt hebben.

Smeuïge salted caramel maken

Kook voor een iets zachtere karamel alles op middelhoog vuur nog 1-2½ minuut, tot het 108 °C is. Deze karamel is op kamertemperatuur aan de smeuïge/zachte kant, dat is perfect in bijvoorbeeld een tartelette die je in de koelkast bewaart. Je ziet deze karamel op de rechter lepel (de karamel is daar op kamertemperatuur).

Stevigere salted caramel maken

Wil je een iets stevigere karamel, die op kamertemperatuur beter zijn vorm behoudt, kook de karamel dan 2-5 minuten op middelhoog vuur, tot het een temperatuur heeft van 112 °C. Dit is de karamel op de linker lepel (de karamel is daar op kamertemperatuur). Het is aan te raden een (digitale) thermometer te gebruiken, zodat je zeker weet hoe ver de karamel ingekookt is. Natuurlijk kun je ook voor de tussenweg kiezen en de karamel tot 110 °C koken. Haal de pan van het vuur. Doe de caramel au beurre salé in een bakje of (jam)potje (of giet bijvoorbeeld gelijk een laagje in tartelettes) en laat afkoelen.

Verder bladeren:Basisrecepten

Dit artikel kan affiliatielinks bevatten. Dit betekent dat ik een kleine commissie ontvang als jij via deze links iets koopt, zonder extra kosten voor jou.

Geef jouw beoordeling!

Gemiddeld 4,9 uit 253 beoordelingen

Reacties · 70

Laat een reactie achter

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen.

A

Koken totdat je de lichtbruine kleur heb, of als jij sterkere caramel wil wat donkerder. Daarna slagroom erbij. In een ruime gewone kookpan

A

Kun je deze ook gebruiken voor shortcake?

RutgerAuteur

Het kan wel, maar ik denk dat de karamel daar net te zacht voor is.

Marriette

Hoi Heb je een gerecht met karamel botercreme?

RutgerAuteur

Dit recept bijvoorbeeld: https://rutgerbakt.nl/cake-recepten/opgerolde-chocoladecake-karamel/

Jessie

Hallo Rutger, Zou ik ipv deze karamel ook een blikje gecondenseerde melk kunnen gebruiken? Alvast bedankt.

RutgerAuteur

Het is net iets anders, maar het kan zeker.

Berber

Hallo, Ik wil graag deze karamelpasta maken. Kan ik alleen de glucosestroop vervangen door sucralose vloeibaar? Of zit hier een groot verschil tussen waardoor het niet gaat lukken?

RutgerAuteur

Hi. Daar heb ik zelf geen ervaring mee, dus dat zou je moeten uitproberen.

Carina

Vandaag de karamel gemaakt met jou recept en watdenkjegelukt natuurlijk Dankjewel voor recept

RutgerAuteur

Superleuk! Geniet er van!

Carolien

Karamel aan laten branden pff.... Dan maar baileys erdoor. Ook erg lekker. Toen de cake gescheurd dus afgemeerd met slagroom en bestrooid met pure hagelslag. Lekkere combi moet ik zeggen. heftig maar wel lekker moet ik zeggen. Volgende x volgens het recept proberen.😊 Gr Carolien

José

Hallo Rutger. Is glucosestroop hetzelfde als glucosesiroop van MONIN.

RutgerAuteur

Dat is volgens mij gewoon suikersiroop dat is niet hetzelfde.

Diane

Hoi Rutger, Je karamelsaus is heerlijk maar ik zou die in kleine cupcakesvormpjes willen doen en invriezen om ze dan te ontvormen en als vulling van witte chocolademousse in een Iglovorm van Silikomart te steken. Ik heb dit al,geprobeerd maar de karamelsaus blijft te zacht dus ontvormen is meer uitlepelen. Zou ik bij je recept gelatine mogen bijvoegen? Dank je wel

RutgerAuteur

Hoi. Dat is echt een kwestie van zelf experimenteren, daar heb ik geen ervaring mee.

Marleen

Hallo Rutger, Kan ik deze karamel ook gebruiken als drip op een taart? Of moet ik dan iets aanpassen in het recept?

RutgerAuteur

Als drip is deze karamel niet heel erg geschikt, ik ben bang dat het dan te snel zijn vorm verliest.

Brigitte

Top recept heerlijk.

Anja

Hoi Rutger 2 x geprobeerd. Eerste keer werd de karamel zo hard dat er zo snoepjes van gemaakt konden worden. Rechtstreeks uit de pan op een lepel en hard. De boter bleef er niet in. De 2e keer een meer slagroom gebruikt. Boter bleef er in maar toch nog veel te hard. Niet smeerbaar. Zijn de verhoudingen in het recept wel goed?

RutgerAuteur

Hoi. Wat gek. Ja de verhoudingen kloppen echt, ik maak het echt altijd met dit recept.

Daan

Hai Rutger, bij mij is de karamel meer fudge geworden dan karamel pasta. Weet jij hoe dit kan?

RutgerAuteur

Heb je het lang genoeg verhit? En de thermometer niet tegen de bodem van de pan gehouden, waardoor de temperatuur niet klopte.

LInda

Helaas kwam bij het afkoelen de boter bovendrijven. Opnieuw verwarmd, de boter was opgenomen en proberen te mixen tot hij afgekoeld was. Helaas, daar kwam de boter weer. Ik heb roomboter gebruikt. Wat doe ik fout?

RutgerAuteur

Heb je ook de glucosestroop gebruikt? En de karamel rustig op kamertemperatuur laten afkoelen? Het kan helpen om de karamel tijdens het afkoelen nog enkele keren door te roeren.

Linda

Ja, ik heb de glucosestroop gebruikt, speciaal gekocht bij de Sligro. De 2 maal ben ik er mee op de bank gaan zitten en blijven roeren. Helaas. De boter eraf geschept en het was evengoed lekker maar niet volgens plan. Dank je wel trouwens voor je vele goede recepten. Ze lukken eigenlijk altijd. Op dit nu na😜

RutgerAuteur

Heel gek. Probeer de volgende keer de karamel iets langer door te koken, wellicht dat dit nog helpt.

Mibet

Hoe lang kan je deze bewaren? En waar? Koelkast, vriezer? Alvast bedankt.

RutgerAuteur

Deze karamel is in de koelkast heel lang houdbaar, zeker 2-3 weken. Maar waarschijnlijk wel langer (dat haalt ie bij ons nooit). Invriezen kan ook heel goed.

Patricia Gerrits van Haren

Oh wat een geweldige karamelpasta is dit. Echt heerlijk. De pasta zou niet misstaan in een candybar. Ga voortaan glucosestroop gebruiken, geen suiker kristallen meer, ideaal. Thanks Rutger voor het recept, mijn favo karamel en door de toevoeging van meer of minder slagroom geschikt voor vele toepassingen.

Malis

Nadat de karamel is afgekoeld schift de boter van de karamel, hoe kan dit?

RutgerAuteur

Heb je de boter goed genoeg laten smelten? En tijdens het afkoelen de massa nog en toe doorgeroerd?

Silvia ter Avest

Ik wil graag deze slof maken, maar ik ben nou niet zo'n hele grote bakprinses. De karamelslagroom gaat denk ik nog wel lukken, maar de karamelpasta wordt wat lastiger. Er is ook kant en klare karamelpasta te koop? Gr. Silvia ter Avest

RutgerAuteur

Je kunt ook dulce de leche gebruiken: https://rutgerbakt.nl/basisrecepten/basisrecept-dulce-leche/

Lize

Dikke duim voor dit TOP recept! De karamel is al gelukt, in 1 keer! Nu de taartjes nog :-) Dankjewel Rutger!

RutgerAuteur

Geniet er van!

Sandra

Ha Rutger, Als ik de karamel in een bonbon doe, hoe lang is deze dan buiten de koelkast houdbaar?

RutgerAuteur

Dat kan ik je niet met zekerheid zeggen, voor de zekerheid zou ik ze altijd in de koelkast bewaren.

Sandra

Die ik dat, dank je voor je snelle antwoord!

will

Hoi Rutger, aankomende week wil ik deze smeuïge karamel maak voor de karamelslof. nu vroeg ik mij af of ik ook Natrena vloeibaar kan gebruiken in plaats glucosestroop ?

RutgerAuteur

Hoi! Dat gaat helaas niet. De glucosestroop gaat het kristalliseren van de karamel tegen en dat gaan je niet lukken met Natrena.

Geertje

Kan ik het vanille stokje vervangen voor 1 tsp vanilla extract? En weet jij of glucose stroop hetzelfde is als Corn Syrup? (En corn syrup gebruik ik om caramel cinnamon buns te maken) (Ik woon namelijk in Canada)

Bert

Maisstroop (cornsyrup) is niet hetzelfde als glucose Maisstroop heeft een hoog fructose gehalte, bovendien erg ongezond, daar je lever het erg moeilijk krijgt met de verwerking daarvan, ik zou dat niet (meer) gebruiken. Dit terzijde en in tegenstelling tot glucose. Ik heb eerder een oplossing gegeven die je kan gebruiken. 1 deel dextrose (druivensuiker) op 1 deel water maakt glucose inkoken tot een pasta-achtige stroop Druivensuiker is ongetwijfeld te krijgen Gr Bert

Geertje

Bedankt, wist niet dat Corn syrup slecht voor je was. Ik zal opzoek gaan naar Glucose stroop. Bedankt voor je uitleg Bert, als ik de glucosestroop niet kan vinden, zal ik het op deze manier proberen. Oke, 2 tsp vanilla extract dan Rutger, misschien maar toch eens aan de slag met echte vanille stokjes, nog nooit gedaan..

Bert

Graag gedaan hoor Geertje

RutgerAuteur

Het is echt niet moeilijk hoor, met vanillestokjes werken. En vooral heel lekker! Succes!

RutgerAuteur

Hoi! Je kan extract gebriuken, maar dat zou ik 2 tsp gebruiken. Zie de uitgebreide ractie van Bert op je andere vraag.

Esther

Kan je ook het broodbeleg Bebogeen gebruiken als zachte karamel vulling en hiervan een lepel door de slagroom doen voor de karamelslagroom? Bebogeen heb ik altijd wel in huis.

RutgerAuteur

Dat kan je zeker proberen! Ik ben er niet zo bekend mee.

Bert

Druivensuiker en water 1op1 maakt glucosestroop. Inkoken tot een dikke stroop Druivensuiker is te koop bij de Appie H

RutgerAuteur

Goede tip Bert! Let er wel op dat je de siroop lang genoeg (en ook weer niet te lang) laat doorkoken. Ik zal hier binnenkort waarschijnlijk nog een post over schrijven.

Bert

Graag gedaan hoor Rutger

Jan

Is dit ook de karamel die te gebruiken is om stroopwafels mee te maken? Of is dit weer een ander recept.

RutgerAuteur

De stroop die ze in stroopwafels gebruiken is weer anders van samenstelling, maar je kan deze karamel er natuurlijk wel voor gebruiken. Een soort karamelwafels krijg je dan! Klinkt heerlijk!

Meer reacties ladenToont 54 van 70 reacties